7 let na dokladech pro stavbu domu

V České republice ceny nemovitostí rostou již několik let, zejména ve velkých městech, a to se týká bytů v nových budovách a na sekundárním trhu.

Jedním z důvodů je skutečnost, že za deset let se čas na vydání dokladů umožňujících firmě stavět dům téměř ztrojnásobil.

Pokud by se proces dokončení všech dokumentů v roce 2008 uskutečnil po dobu dvou let, v současnosti to trvá přibližně sedm let. Současně se délka výstavby vícepodlažní budovy příliš nezměnila a od začátku prací až po dodávku objektu trvá více než dva roky.

Odborníci poznamenávají, že v blízké budoucnosti by vláda měla věnovat zvláštní pozornost této problematice, která umožní stavebním firmám provádět aktivnější aktivity.

Důležitým faktorem je také zvýšená poptávka po bytech, protože se zvýšila solventnost občanů a banky nabízejí ziskové hypoteční úvěry. Podle statistik v loňském roce vydal tento typ úvěru rekordní počet Čechů.

Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby

Jak již bylo řečeno, národní banka rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb o 0,25%. Tím se očekává nárůst cen úvěrů pro společnosti na investice a zvýší se podíl hypotečních úvěrů. Hlavním důvodem je, že míra inflace země překročila 2% a platy se zvýšily.

Zvýšení úrokových sazeb však významně neovlivní počet osob, které chtějí vydat hypotéku, protože to umožňuje krátkodobé získání vlastního bydlení.

Od počátku letošního roku je zde také poptávka po spotřebitelských úvěrů, jejíž zápis není nutné jít do banky, a nevyžaduje výkaz zisků a ztrát, tím více, že požadovaná pytel peněz můžete získat za několik minut po aplikaci v elektronické podobě.

Stojí za zmínku, že kromě úvěrů se lombardní sazby také zvýšily o 0,25 a jsou 2,5%. Vydávat hypoteční úvěry mohou nejen poskytnout občanům České republiky, ale i cizincům při poskytnutí příslušného balíčku dokumentů.