Míra inflace v České republice 2018

Podle statistik v Česku minulý měsíc růst spotřebitelských cen byl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 2,3% http://www.rychlapujcka-is.cz/.

Míra inflace tedy nepřekročila 2,2%, zatímco některé produkty, zejména ovoce a zelenina, ceny klesaly a hlavním důvodem je, že kvůli příznivým povětrnostním podmínkám chtějí zemědělci a zahradníci sklízet dobrou sklizeň.

Některé produkty mají nižší ceny

Cukr, nealkoholické nápoje, tvrdé sýry a mléčné výrobky také klesly v ceně, zatímco cena ropy vzrostla téměř o 4,7%.

S ohledem na skutečnost, že mzdy a sociální dávky neustále rostou, občané země začali kupovat více potravinářských výrobků, zatímco upřednostňují lepší produkty, nejčastěji domácí podnikatele, protože jsou vždy čerstvé a mají dostupné ceny.

Důležitým faktorem je skutečnost, že většina farem začala věnovat pozornost výrobě výrobků šetrných k životnímu prostředí, které neobsahují chemikálie, protože tyto produkty rostou v poptávce.

Současně nejdražší cena šla na palivo, světové ceny ropy vzrostly minulý měsíc. Kromě toho se v České republice po několik let neustále zvyšují ceny nemovitostí, a to jak komerčních, tak rezidenčních. To je zvláště patrné ve velkých městech. Náklady na pronájmy domů se také zvyšují, ceny, které se zvýšily v průměru o 3,2%. Vzhledem k tomu, že v tomto roce rekordní počet Čechů upřednostňoval rezervaci turistických poukázek na dovolenou v zahraničí, náklady na tyto služby se zvýšily o více než 12%.

Skutečnost, že rostoucí počet občanů začal provádět turistické cesty do zemí jako Španělsko, Itálie, Francie a další, je svědkem skutečnosti, že se jejich finanční situace neustále zlepšuje.

Oblečení a obuv, stejně jako telefonní služby klesly v ceně. Podle prognóz ekonomických expertů v blízké budoucnosti v ČR bude inflace na úrovni 2,2%. Pokud jde o veřejné služby, ceny elektřiny, vody a tepla se postupně zvyšují.