Úroveň důvěry v ekonomiku roste v České republice

V České republice se každoročně provádí výzkum, podle něhož je stanovena úroveň důvěry v ekonomiku.

Tento rok nebyl výjimkou a jak se ukázalo, ukazatel dosáhl 99,1%, což je o 0,4% více než předchozí výsledek. V první řadě vzrůstá úroveň důvěry mezi odborníky, zatímco spotřebitelé klesají.

Faktem je, že většina občanů země očekává nárůst cen potravin v důsledku nepříznivých klimatických podmínek v podobě sucha, zejména v případě zeleniny a ovoce.

Na základě průzkumu bylo také zjištěno, že mezi podnikateli je největší úroveň důvěry ve stavebnictví, a to není překvapující, protože v poslední době jsou aktivní firmy. Faktem je, že v mnoha městech, zejména v Praze, se každoročně zvyšuje poptávka po domcích a bytech jak v nových budovách, tak na sekundárním trhu.

Zvláště ve stavebnictví

Podle prognóz odborníků v blízké budoucnosti bude tento trend pokračovat, což přirozeně ovlivní růst hodnoty prodaných předmětů. Jedním z důvodů je, že většina občanů země využívá hypotéky při nákupu domů, preferuje půjčky s pevnými sazbami.

To dává možnost koupit dům nebo byt do měsíce poté, co dává bankám příslušné doklady, a pak splácet dluhy po dobu několika let. Stojí za zmínku, že české firmy ve většině případů rozšiřují výrobu různých výrobků, protože jsou velmi žádané nejen na domácím trhu, ale i na vnějším trhu.

V uplynulém roce byly největší exportní výsledky dosaženy díky prodeji počítačů, elektroniky a optických přístrojů, ale prodej automobilů klesl. V červnu letošního roku vzrostl vývoz o 0,8% na 315 miliard korun. Podle prognóz expertů nebude v příštím roce zahraniční obchod lokomotivou české ekonomiky, protože to bylo již několik let.