V České republice banky zvyšují úrokové sazby

V letošním roce v České republice zvýšila Národní banka úrokové sazby, a to platí jak pro vklady, tak pro úvěry.

Pokud jde o úrokové sazby hypoték, rostou kvůli rostoucí poptávce po tomto druhu úvěrů a v současné době je průměrná sazba 2,5%.

Faktem je, že určitá kategorie občanů, nejčastěji mladí lidé, raději využívají hypotéky, aby si koupili dům nebo byt. Vzhledem k tomu, že bydlení stále stoupá, a to nejen v Praze, ale i v dalších městech, za účelem úspory nákladů trvá dlouhá doba, zejména proto, že budete platit měsíčně za pronájem.

Poskytnutím příslušného balíčku dokumentů můžete získat krátkou dobu na financování nákupu vlastního domu, splácení dluhů po dobu několika let bez významné škody na rodinném rozpočtu.

Základní sazba je 1,25%

Pokud jde o spořící účty, základní sazba vzrostla na 1,25%, pak v srpnu loňského roku to bylo pouze 0,05%. Současně se úroková sazba může lišit v závislosti na investované částce, a jak říkají odborníci, za příspěvek několika desítek tisíc korun, většina bank nabízí míry nepřesahující 0,5%.

Je také třeba poznamenat, že rostoucí počet občanů země využívá spotřebitelské úvěry, a to není překvapující, protože určitá částka finančních prostředků lze získat během několika minut.

Výhodou tohoto druhu půjček je nejen to, že není třeba předkládat výkazy o výnosech, ale také to, že žádost může být vydána bez návštěvy pobočky banky. Takovéto úvěry jsou zejména poptávka v letním období, kdy je mnoho lidí na dovolené, během kterých se dělají výlety, a také v předvečer svátků, kdy jsou potřebné dodatečné finanční prostředky na nákup dárků a jídel pro slavnostní stůl. Podle prognóz odborníků bude Národní banka nadále zvyšovat úrokové sazby v budoucnu.