V České republice bude vybudována nová klinika infekčních nemocí

V České republice ekonomika rychle roste, míra nezaměstnanosti klesá (v současné době je to 3,5%), což je nejnižší míra za posledních dvacet let.

Podle statistik se v loňském roce počet občanů s nízkými příjmy snížil o 110 tisíc lidí, což je dobrý výsledek. Kromě toho má země klidné politické prostředí, které ovlivnilo nárůst počtu cizinců, kteří sem přijdou, a to jak na dovolené, tak při hledání práce.

Vzhledem k tomu, že ve východních Čechách se rozvíjejí průmyslové zóny, stále více migrantů z různých zemí se snaží získat pracovní víza, aby mohli pracovat v českých podnicích.

Obává se, že by velký nárůst zahraničních pracovníků mohl zvýšit počet infekčních nemocí, bylo rozhodnuto vybudovat kliniku pro infekční onemocnění, která by se objevila v Hradci Králové a byla by součástí komplexu fakultních nemocnic.

Stavba začne v roce 2021

Tato budova byla postavena v 20. letech minulého století a v padesátých letech došlo k prodloužení, takže neexistují vhodné podmínky jak pro pacienty, tak pro zdravotnické pracovníky. Jak se od ředitele nemocnice Vladimíra Palichka dozvědělo, kromě obvyklých infekčních onemocnění se v České republice vyskytují často infekce, které v zemi nebyly pozorovány, a proto vyžadují zvláštní léčbu.

Nejčastěji nositeli takových chorob jsou cizinci, kteří přicházejí pracovat z východních zemí, stejně jako Češi, kteří rádi cestují a často si vybírají exotické země. Infekční klinika každoročně provádí hospitalizaci asi jednoho a půl tisíce pacientů, zatímco více než 15 tisíc lidí podstoupí ambulantní léčbu.

Podle projektu by výstavba nové nemocnice měla začít za tři roky, pro které je v současné době přiděleno místo v rámci komplexu, které v současnosti patří ministerstvu obrany. Vedení kliniky a všichni zaměstnanci doufají, že otevřením nové instituce bude k dispozici nové vybavení, aby bylo možné nejen zvýšit počet obsluhovaných pacientů, ale také vytvořit příznivější podmínky.