V České republice činí úroveň HDP 5,2%

Již několik let v České republice došlo ke zlepšení ekonomické situace, jak dokládá řada ukazatelů, a jedním z nich je zvýšení platů a sociálních dávek.

To vede k nárůstu kupní síly obyvatelstva, které přiděluje stále více finančních prostředků na nákup různých výrobků, jak průmyslové, tak i potravinářské.

Vzhledem k tomu, že většina občanů kupuje zboží vyráběné českými společnostmi, objemy výroby rostou. Na konci loňského roku měla země HDP 5,2%, což je dobrý ukazatel pro další evropské země.

Nicméně, mnoho ekonomů říká, že růst mezd by měl zpomalit, protože to může způsobit nerovnováhu.

Existuje tedy situace, kdy ekonomika roste rychleji než potenciál. V současné době některé podniky nemají obě ruce a vysoce kvalifikované specialisty.

Česká republika plánuje zvýšit vývoz piva do Číny

Stojí za zmínku, že české výrobky jsou na mezinárodním trhu velkou poptávkou, v souvislosti s nimiž objem exportu různých výrobků roste.

Jedním z nich je pivo, které je dodáváno nejen zemím EU, ale také dalším státům, včetně Číny. Podle těchto ukazatelů činil v loňském roce vývoz tohoto nápoje do Číny 19,5 tisíc hektolitrů, což je o 43% méně oproti roku 2016.

V blízké budoucnosti se však situace může dramaticky změnit, protože společnost Plzeňský Prazdroj jedná o zvýšení objemu dodávek piva na čínský trh. V současné době nákupy českého piva čínskými společnostmi tvoří 2,42% z prodeje do zemí, které nejsou součástí EU. Je třeba poznamenat, že v uplynulém roce bylo asi 811 tisíc hektolitrů tohoto nápoje zasláno na mimoevropské trhy. V současné době je většina piva vyvážena do zemí jako Polsko, Německo a Slovensko. Důležitým faktorem je, že v České republice také pěstuje prodej piva, zejména v létě.