V České republice dosáhly ceny za jablka historický rekord

Každý rok se v České republice otvírají nové zemědělské podniky, které se zabývají pěstováním zeleniny, ovoce a bobulí.

A to není překvapující, protože v této zemi, tyto výrobky jsou velmi žádané, a Češi často dávají přednost zboží domácích výrobců, protože jsou vždy čerstvé, kvalitní a jsou k dispozici za velmi přijatelné ceny.

Stojí za zmínku, že mezi českými spotřebiteli jsou některé z nejoblíbenějších plodů jablka, které jsou nejen chutné, ale také velmi užitečné.

Podle statistik, v průběhu roku, každý obyvatel ČR v průměru sní kolem 25 kilogramů jablek, stejně jako celou řadu produktů vyrobených z těchto plodů. Jak vyšlo najevo, letos na jaře v obchodech jablka prodávají za cenu více než 43 NOK za kilogram a v posledním měsíci jejich hodnota se zvýšila o 30% více, a to je historicky rekordní údaj.

Důvodem pro takové vysoké ceny jsou jarní mrazy

Podle zahrádkáře, důvodem tohoto nárůstu cen se stala nefunkční meteorologické podmínky, a sice zmrazení, k nimž došlo na jaře loňského roku, protože to, co bylo dosud plánováno shromažďovat sklizni ovoce. Stojí za zmínku, že situace nedostatku jablek je pozorována nejen v České republice, ale také ve většině evropských zemí.

Pokud by v roce 2017 za první červenec byl počet jablek v Evropské unii 786 tisíc tun, letos to je o něco méně než 250 tisíc tun.

Odborníci naznačují, že jablka budou levnější pouze v okamžiku, kdy začne hromadný sklizeň, a to až do pozdního léta nebo na začátku podzimu. A podle předpovědí expertů, čeští pěstitelé očekávají, že sklízet více než loni, v průměru o 50%, protože tento rok došlo na jaře bez námrazy.

V České republice je zemědělský sektor je jednou z hlavních oblastí hospodářství, tak vláda vynaložila veškeré úsilí, aby zajistily, že v případě potřeby pro zemědělce a vlastníky půdy k poskytnutí finanční pomoci. Je třeba poznamenat, že jedním z problémů, které se stále častěji vyskytují na farmách, je nedostatek práce.