V České republice společnost STEM/MARK provedla průzkum 2018

V Praze zástupci agentury STEM/MARK provedli průzkum zahrnující více než 600 lidí z různých sociálních skupin.

Mezi nimi byli lidé v důchodovém věku a mladí lidé, nemluvě o pracovnících, kteří dostávají minimální mzdu. Hlavním účelem této akce bylo zjistit, jaká část příjmů občané utratí na bydlení.

Ukázalo se, že ve většině případů je tato částka vyšší než 30% z měsíčního příjmu, zatímco mladí lidé tráví téměř o polovinu, protože mnoho z nich nemají své vlastní domy, nuceni k pronájmu domu nebo bytu, jehož cena neustále roste.

Průzkum se týkal hlavně lidí jako jsou řidiči, hasiči, učitelé a zdravotničtí pracovníci a lidé z jiných profesí. Je třeba poznamenat, že obyvatelé jiných měst v ČR tráví mnohem méně na bydlení.

V Praze se zvyšují náklady na bydlení

Faktem je, že i přes realizaci stavebních projektů pro výstavbu bytových zařízení, poptávka po bytech neustále roste, což přirozeně ovlivňuje nárůst jejich nákladů. A to se týká nejen nových budov, ale také sekundárního sektoru.

V České republice, stejně jako v mnoha evropských zemích, tam je tendence, kdy určitá kategorie mladých lidí po ukončení studia raději přesunout do hlavního města, aby se trvalý pobyt a tam bylo několik důvodů. Jedním z nich je, že je snadnější najít zde dobře placenou práci, nemluvě o volném čase, protože existuje široká nabídka různých zábavných institucí, což je důležitý faktor pro mladé lidi.

Vzhledem k tomu, že české banky nabízejí hypoteční úvěry za výhodných podmínek, než v minulém roce rekordní počet lidí, kteří využili této příležitosti k koupit dům či byt jejich výběrem ve velkých městech, včetně Prahy.

Navíc vyšlo najevo, že asi polovina pracujících respondentů nevylučují možnost změnit profesi a 4 out of 10 hledat jinou práci, která poskytla lepší pracovní podmínky a vysoké mzdy. Většina pracovníků by chtěla získat dotaci na bydlení.