V České republice v 2018 vzrůstá mzda

V České republice došlo v poslední době k rychlému hospodářskému růstu, který přispívá ke zvýšení mezd, důchodů a dalších sociálních dávek.

Jak vyšlo najevo z údajů získaných ze statistického úřadu v prvním čtvrtletí se průměrná mzda zvýšila na 30,265 korunách, což je o 8,6% více ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, a je nejrychlejší růst v průběhu posledních patnácti let.

Kromě toho takový plat, což je více než třicet tisíc, země viděla poprvé, s výjimkou posledních měsíců roku 2017, kdy platy něco málo přes 31 tisíc korun dosáhla, s bonusy a ocenění vydaných pro dovolenou.

Stojí za zmínku, že poprvé v České republice měsíců letošního roku výrazně zvýšily ceny zboží, jejichž růst byl 1,9%, a díky této inflaci Češi necítil další poplatky platit. V Karlovarském kraji vzrostl průměrný zisk o více než 10%, ale zůstává regionem s nejmenšími platy. Navzdory skutečnosti, že pražským obyvatelům jsou vypláceny nejvyšší platy, rozdíly s jinými vojvodstvími se postupně snižují.

Nejvyšší nárůst platů ve veřejném sektoru

Podle odborníků se největší nárůst mezd projevil u občanů zapojených do veřejného sektoru, kde je tato hodnota vyšší než 13%. Většinou se to týká pracovníků kultury, odpočinku a zábavy, učitelů, ale zaměstnanci finančních a pojišťovacích společností měli růst mezd jen 3,5%.

Pokud jde o soukromý sektor, v platových třídách pracovníků v různých odvětvích není velký rozdíl, protože se pohybuje v rozmezí 1,5%.

I přes tento nárůst mezd, odbory předložily další požadavky na jejich neustálé zvyšování, a pokud dříve to bylo možné toho dosáhnout, pak tentokrát se česká vláda rozhodla, že nebude podporovat.

Navíc hodlá v rozpočtovém sektoru provést kontrolu složení personálu, v níž bude optimalizován celkový počet zaměstnanců. V současné době pracuje více než 450 000 občanů ve státních a rozpočtových organizacích v zemi, většina z nich, konkrétně 167 000 lidí, jsou učiteli.

Čtěte více:
zvětšení prsou foto před po;