V Praze rostou ceny nemovitostí

V loňském roce prodali Češi v posledních deseti letech rekordní počet domů a bytů, zejména pro velké průmyslové města.

Zvýšená poptávka po bydlení ovlivnila růst její hodnoty a odborníci tvrdí, že nejdražší cena se dostala do Prahy.

V současné době čtvereční metr bytů prodávaných v nových budovách stojí 3.750 eur, což je o 6,2% více než v prvním čtvrtletí letošního roku.

V meziročním srovnání se tedy náklady na bydlení zvýšily v průměru o 24%. A to i přes skutečnost, že v roce 2018 byl počet prodaných bytů snížen o 3,5%.

Za 3 roky se náklady na bydlení zvýšily o 70%

Odborníci také poznamenávají, že v českém hlavním městě za poslední tři roky ceny bytů a domů vzrostly téměř o 70%.

Hlavním důvodem je, že je snadnější najít vysoce placenou práci, která přitahuje pozornost mladých lidí z různých regionů. Kromě toho má Praha dobře rozvinutou infrastrukturu a příležitost k dobrému volnému času, což je důležitý faktor pro lidi různých věkových skupin.

V této souvislosti realizují stavební firmy různé projekty pro výstavbu nejen nových domů, ale i celých okresů.

Nicméně, navzdory tomu, odborníci věří, že ceny bydlení nedosáhly maxima, a bude i nadále růst. Zvýšená poptávka po bytech je dána tím, že české banky nabízejí hypoteční úvěry za příznivých podmínek, což umožňuje jejich využití pro mnoho občanů. To platí zejména pro mladé rodiny, které po zakoupení vlastního bydlení splácejí své dluhy již několik let, aniž by to mělo dopad na rodinný rozpočet. Nejčastěji raději vydávají úvěry s pevnou sazbou, zejména od října letošního roku může proces vydávání těchto půjček zesílit.

Je třeba poznamenat, že jakýkoli typ úvěru mohou využít pouze občané České republiky, ale i cizinci při poskytování příslušného balíčku dokumentů. Podle předpovědí odborníků, navzdory nárůstu nákladů na bydlení, a to jak na sekundárním trhu, tak v nových budovách, poptávka po něm se zvýší, přinejmenším do konce tohoto roku.